İşçi yıllık iznini istediği tarihte kullanabilir mi?

Çalışan açısından baktığımız zaman izin rahatlatıcı bir unsurdur. Aynı zamanda da bir sorumluluktur. Çalışanın ilerleyen zamanda ki performansına olumlu katkıda bulunmasının bir yolu da izin kullanmasına bağlıdır. Çünkü izin kullanmak insanı hem bedenen hem de zihnen dinlenmesi demektir.

İş kanununun 53. maddesinde kişi yıllık izin hakkından mahrum bırakılamaz.
Uygulamaya baktığımız zaman bu yasa maalesef göz ardı edildiği ortaya çıkıyor.
Çalışan kişi çalıştığı haftanın en az 24 saatini izinli olarak kullanması zorunludur.
Bu 24 saat yeri geldiğinde Pazar günleri olabilirken yeri gelince haftanın herhangi bir günü de olabiliyor.

İşçi, kullanacak olduğu yıllık iznini kullanmak istemesi durumunda iş verene bunu en az 1 ay önceden bildirmesi gerekmektedir.

Bu 24 saatlik izinde sorun çıkmıyor fakat durum yıllık izine geldiği zaman problemler boy gösteriyor. İşçinin yıllık iznini ne zaman kullanacağı ne şekilde kullanacağı iş kanununda belirtilmedi. Bu durum yıllık ücretli izin yönetmeliğinde ele alındı.
Fakat baktığımız zaman böyle bir yönetmeliğin bir kenara bırakıldığı görülüyor.

Sonuç olarak bakıldığında: İşçi yıllık iznini istediği tarihte kullanabilir mi? Sorusunun cevabına, işveren ve işçinin anlaştığı takdirde karşılıklı teklifler değerlendirilip kabul edildikten sonra işçi yıllık izninin dilerse bir kısmını dilerse tamamını da kullanabilir. Eğer böyle bir anlaşma ortamı oluşturulmazsa kullanılacak yıllık izin işverenin kararına bağlıdır.

Bir Cevap Yazın